Aşağıda önce uzun, sonra da kısa saçlı hallerini gördüğünüz tatlı kızlar, ipek gibi saçlarını, neredeyse kökten kestirerek hasta lösemi tedavisi gören yaşıtlarına bağışlamışlar.

tumblr_inline_n86zhcbbqV1sela03

Amsterdam’daki bir ilkokulda iki öğrencinin kemoterapi sonrası saçlarını kaybetmeleri üzerine okulun başlattığı  kampanyaya katılan kızların saçları, kanser ve alopecia (saçkıran) hastası çocuklar için peruk yapımında kullanılacak.

Böyle örnekleri ülkemizde de görmeyi diliyoruz.

tumblr_inline_n86zhmPDTf1sela03

Okulun gönderdiği kuaför

tumblr_inline_n86ziqtB8F1sela03

Lina, 10 yaşında. “Önce bir 25 santim kesilsin, sonra modeli düşünürüm dedim. Küt model istiyordum ama aslan başına benzedi. Evdekiler ilk başta garipsediler ama şimdi beğeniyorlar. Pişman değilim, yine uzar…”

tumblr_inline_n86zhcbbqV1sela03

Kenza, 11 yaşında. “Ben küt model seçtim. Beğendim beğenmesine, ama sonradan pişman oldum. Çok kısa oldu. Tekrar uzatacağım.”

tumblr_inline_n86zjt3yf91sela03

Nienke, 9 yaşında. “Saçı olmayan çocuklara yardım etmek için kestirdim saçlarımı. Çok kısa oldu ama memnunum. Tekrar eskisi kadar olana kadar uzatacağım.”

tumblr_inline_n86zkdMuEY1sela03

Louise, 11 yaşında. “Model hakkında çok düşünecek kadar vaktim olmadı. Son anda karar verdim. Sandığımdan daha kısa oldu ama önemli değil. Yine uzar.”

tumblr_inline_n86zlqPSj11sela03

Penelope, 9 yaşında. “Annemin fikriydi bu. Ben, sadece saçlarımın uzamasını bekledim. Hasta çocukların yerinde olmak istemezdim. Benim yaşımdaki bir kızın şimdi saçları olacak.”

tumblr_inline_n86zm97akW1sela03

Veerle, 4 yaşında. “Saçlarım tuvalete değiyordu. Annem, ‘saçlarını kısa keselim mi? Saçı olmayan, hasta çocuklara veririz,’ dedi ama bir kerede kesemedi. Üç kerede kesti. Tekrar tuvalete gelene kadar uzatacağım. Sonra yine kısa kestiririm.”

Yasmine, 8 yaşında. “Saçlarımın uzun olduğu fotoğraf daha çok hoşuma gidiyor. Uzunken hep saçlarımla oynuyordum, şimdi oynayamıyorum ama bir şey olmaz. Hasta çocuklar için yaptım. Güzel oldu bence. Annem de çok şeker oldun, diyor. Küçük kardeşimin çok hoşuna gitmedi çünkü artık o da saçlarımla oynayamıyor.”

Kesilecek saçın en az 25 santimetre uzunluğunda olması gerekiyormuş ve 4-5 tane atkuyruğundan ancak bir tane peruk çıkıyor. Bağış kurumu, Hollanda genelinde, yılda yaklaşık 800×25 cm saç toplandığını ve haftada en az üç, dört peruk dağıttıklarını söylüyor.

Toplanan saçlar renk ve cinsine göre ayrıldıktan sonra peruk yapılmak üzere Filipinlere gönderiliyormuş.

Kaynak: Radikal Blog / Nafiye Gölbaşı